sadsad x
asdasd
Filtre

Motosiklet Bakımı, Temizliği ve Zincir Yağı Kontrolü

 Motosiklet sürmek bazı kişiler için bir yerden bir yere seyahati kolaylaştıran bir şey olsa da bazı kişiler için vazgeçilmez aktivitelerden birisi haline gelmiştir. Ancak motosiklet kullanırken motosiklet temizleme ve parçalarının bakımının düzenli olarak yaptırılması oldukça önemli bir konudur. Çünkü motosiklet bakımının düzenli olarak yaptırılması hem kullanmış olduğunuz motorun daha uzun ömürlü olmasını sağlar hem de yaşanabilecek herhangi bir arızada hayatınızı tehlikeye sokabilecek olumsuz bir durumun yaşanmasını da önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle motosiklet tutkunlarının gözleri gibi baktıkları motorlarına herhangi bir zarar gelmemesi için araştırdıkları başlıca konulardan birisi motosiklet bakımı nasıl yapılır sorusudur.

Motosikleti aktif kullananların yanı sıra havaların ısındığı dönem olan yaz aylarında kullanıp kışın pek fazla kullanmayan kişiler herhangi bir sorun oluşmaması adına motor bakımlarına daha çok önem vermelidir. Bu nedenle uygun motosiklet temizlik ekipmanı kullanarak motosikletlerinin bakımını güzel bir şekilde yaptırmadan kesinlikle kullanmamaları gerekmektedir. Çünkü aylarca çalıştırılmamış ve yaz bakımı yapılmamış bir motosiklet sonu ölümle bile biten büyük kazalara yol açabilmektedir. Ayrıca motosiklet bakımı nasıl yapılır sorunun cevabını tam anlamıyla bilmeden yapılan temizlik sonucunda motosikletin elektrik aksamına zarar verilebilir ya da akü tam verimle çalışmayabilir. Bunun yanında kış aylarında motosikletin en azından bir kere çalıştırılması gerekir. Eğer mümkünse akünün motordan sökülüp suyunun ılık bir ortamda bekletilmesi gerekir. Yapılan bu işlem akünün ömrünü daha uzatacaktır. Motosiklet bakımı yapılırken akünün su ilavesi mutlaka saf su ile yapılmalıdır. Ayrıca akünün su seviyesinin belirtilen düzeyin ne altında ne de üstünde olmamalıdır.

Motosiklet Zincirinin Ayarlanması, Yağlanması ve Bakımı

Motosiklet bakımı nasıl yapılır sorusu cevaplanırken dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardan birisi de motosiklet zincir bakımıdır. Zincir bakımı yapılırken motosiklet kendi ağırlığında sehpaya konmadan önce 2.5 cm kadar genişleme payı bırakılmalıdır. Eğer zincir boşluğu çok fazla gevşek bırakılırsa o anlık çok fazla sorun çıkartmasa da ilerleyen dönemlerde zincir esnemeye başlar ve bir süre sonra da atar. Motosiklet zincir bakımı yapılırken eğer bunun tam tersi yani zincirin çok fazla gergin olduğu bir durum olursa da zincir fazla dayanamaz ve gerginleşerek kopar. Bu tür ayarların dışında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de motosiklet zincir yağlamadır. Zincir yağ miktarı ne fazla ne de az olmalıdır. Eğer yağ az olursa kısa sürede etkisi geçebilir ya da yeterli miktarda olmadığı için motor çalışırken sorun oluşabilir. Ayrıca motosiklet zincir yağı seçerken de düşük kaliteli olan zincir yağlarını seçmenin size fayda yerine zarar vereceğini unutmamalısınız. Bu nedenle motosiklet zincir yağlama ve zincir yağı seçiminde herhangi bir fikriniz yoksa mutlaka teknik servisten yardım istemelisiniz.

Motosiklet Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motosiklet temizliği yapılırken herhangi bir arıza oluşmaması için motorun iç aksanlarına su kaçmamasına dikkat edilmesi gerekir. Motorun tazyikli suyla yıkanması önerilmemektedir ancak yine de yıkanması gerekiyorsa radyatör peteklerine, kilometre saat göstergesine ve egzoz susturucusuna su kaçmamasına özen gösterilmelidir. Motosiklet bakımı yapılırken iç kısımlara su kaçmasını önlemek amacıyla egzoz kapakları tıkaçla kapatılmalıdır. Ayrıca motor sıcakken ve fren disklerine kesinlikle su tutulmalıdır. Motosiklet temizlik ekipmanı kullanılırken koltuk ve boyasına zarar vermeyen uygun temizlik ürünleri seçilmelidir. Ayrıca çizilen yerlerin boyanması, cilalanması gerekir ve her temizliğin ardından motosiklet zincir yağı kontrol edilmeli ve gerekirse zincir yağı tazelenmelidir. Bunun yanında motosiklet tam kurumadan binmek sürüş sırasında özellikle de virajlarda kaymaya neden olabileceği için motosiklet tamamen kuruduktan sonra sürülmesi gerekir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.